From Problem to Solution
מבעיה לפיתרון

Mendel Calderon, Sao Paulo, Brazil

בחיי היום יומיים שלנו אנחנו כל פעם נעמדים מול בעיות, והרבה פעמים חושבים שאי אפשר לצאת מהם. ואנשים מתייאשים ונכנסים כל פעם לבעיות יותר גדולות ונראה לרוב לצערנו שאין מה לעשות. אבל הנה, קיבלנו תרופה מן השמים שהיא התורה ובה טמונה כל הפטרונות שכל אחד צריך לדעת בשביל לפטור הבעיות שלו.אחד החלקים בתורה היא מה שנקרא ‘חסידות’ שבחלק הזה אפשר לראות בדיוק איך היא פוטרת הבעיות שיש לרוב האנשים בימינו.

אחד הדברים שמוסבר הרבה בחסידות הוא הענין של המיצר שכשבן אדם נמצא במצב של מיצר,במצב בו הוא חושב שהכל נגמר – דווקא בגלל המצב הזה והבעיה הזאת הוא יכול לצאת למרחב ולחיות חיים טובים לחלוטין,הרבה יותר טובים אם הוא לא היה יורד לבעיה הזאת.

כל יהודי חייב לדעת שהוא בן יחיד לעיני האבא הכל יכול מלך מלכי המלכים הקב”ה. והוא לקח ממנו חלק קטן ומכניס בתוך כל יהודי,והחלק הזה הוא מה שנקרא נשמה אלוקית.ובנשמה הוא מכניס הרבה כוחות ועם הכוחות האלה אנחנו יכולים להתמודד עם כל המכשולים שיבואו במשך הדרך.

לפעמים האבא רוצה לראות אם הבן שלו למד כמו שצריך ויצליח בחיים ולכן הוא נותן לו איזה ניסיון,הוא מכניס אותו למצב של צער,הוא עוזב אותו ; והבן לא מבין מה קורה ולרגע הוא לא יודע מה לעשות. אבל פתאום הוא נזכר שיש לו כוחות שאבא נתן לו וככה הוא מצליח לעבור את הניסיון. ודווקא אז האבא נהיה שמח ורואה שיש לו בן שאפשר לסמוך עליו.

וככה הוא בכל יהודי,אנחנו בהרבה פעמים נמצאים במצב של צער, במצב שבו חושבים שהכל אבוד; יש לנו בעיה כל אחד עם הבעיות שלו,ולרגע אנחנו חושבים שהכל חשוך ונכנסים לדיכאון ולא יכולים עוד למצוא את האושר האמיתי ומפחדים להמשיך ולא יודעים איך לצאת מהבור הזה.

ולכן בא תורת החסידות ומסבירה לך שלא! אתה יהודי! ואתה אף פעם לא נמצא במצב אבוד! והפוך ממה שחושבים הכל מואר, אל תפחד להמשיך הלאה. אלוקים יודע בדיוק מה הוא עושה והוא הכניס אותך לסיטואציה כזאת בשביל לנסות אותך,בכדי לראות אם יש לו בן חזק, הוא מאמין בך! ולכן הוא הכניס אותך לניסיון הזה.

והכל תלוי בנו! להיכנס מתחת השמיכה, ליכנס לעולם האלכוהול והסמים- זה קל, אבל ככה אנחנו רק בורחים מהבעיות ככה אנחנו מראים לעצמנו איך הפסדנו ואיזה לוזר אני! מי שחזק ובאמת מאמין בה’ ויודע שהוא נתן לנו כוחות והוא בעצמו מאמין בנו וככה הבן אדם ממשיך בדרכו ומראה לכולם שהוא יכול להתמודד- דווקא הוא המנצח האמיתי, הוא זה שירגיש באמת שטוב לו בחיים ,שהוא שמח באמת!

עוד נקודה חשובה בנוגע לזה שכל יהודי צריך לדעת שהוא אחד ושהוא יחיד ושאין אף אחד בעולם שיכול להחליף אותו. בהרבה פעמים קורה שנכנסים לבעיות בגלל שחושבים שאנחנו לא ההכי טובים במה שאנחנו עושים. כל הזמן שואלים את עצמינו: למה אני? אנחנו טוענים שנשים מישהוא אחר שיודע לעשות יותר טוב ולכן לא מתייגעים ולא חיים את מה שעושים. וכמו שיש משפט שידוע לעולם שאומר לכל אחד יש תחליף כלומר שכל בן אדם בעולם היה אפשר לשים מישהוא אחר במקומו שיעשה באופן יותר טוב.

מי שלומד חסידות יודע שהמשפט הזה הוא שקר מוחלט! לכל יהודי ה’ נתן בו כוחות מיוחדות ובכל מה שהוא עושה הוא בשליחות של מלך מלכי המלכים ואין אף אחד אחר שיותר טוב ממנו בנקודה הזאת וההוכחה הוא בזה שה’ שם אותו שם. כי הוא מאמין בך שדווקא אתה תעשה העבודה באופן הכי טוב . ועוד פעם להתייאש זה קל אבל אחר כך אנחנו נרגיש עדיין מפסידים כי לא פטרנו הבעיה אלא ברחנו ממנה. דווקא מי שלוחם וממשיך ויודע מה שחסידות אומרת שרק לך יש את הכוחות האלה שלכל אחד יש לו כח מיוחדות במינה ושיש לו שליחות של בורא העולם והוא ימשיך בדרכו עם כל הכח ויחיה מה שהוא עושה- דווקא הוא המנצח האמיתי בחיים ויוצא מכל הבעיות.

מכל זה אנחנו רואים איך שהתורה ובפרט החלק שבה שנקראת חסידות היא התרופה והיא מה שפוטרת הבעיות שיש בדורנו. ולכן כדאי ללמוד חסידות כי היא מגלה לנו את הכוחות שיש בכל אחד מאיתנו שלפעמים אנחנו שוכחים שיש לנו את אותן כוחות.