The Power of the Feminine
קאוצ’ינג חסידי

By Moriya Pugatch Rehovot, Israel
Essays 2016

MyLife Essay Contest 2016

 

מהו כוח?

מהו כוח? מהו כוח אמיתי? האם כוח אמיתי מתבטא בחוזק גופני ושרירים מפותחים?
האם הוא מתבטא במעמד כזה או אחר של שלטון ושררה? האם הכוח האמיתי, שונה מזה של אותו אחד שמכונה שר הפנים לבין האזרח הפשוט?
האם כוח  מתבטא בממון רב או שייכות לעשירון העליון?

אז אם אנחנו מדברים במושגי עולם השקר, העולם שלנו, אז נכון. כי ברובד הפשוט של הדברים וכמו שהם נראים על פני השטח נראה שבעל המאה הוא בעל הדעה.
אבל כמובן שלא באנו לדבר על מה שכולם רואים ומבינים בלי הסבר. אני רוצה שנעמיק לדברים שמעבר למה שהעיניים רואות בפשטות.
מה הוא כוח אמיתי? הרי ברור לכולנו שכל סיפורי הגבורה האמיתיים לא נכתבו וסופרו על אלו שהיו עשירים או בעלי מעמד בשלטון  או במלוכה. גיבור אמיתי זהו גיבור בנפשו.
כמו שכבר לימדונו חז”ל “איזהו גיבור הכובש את יצרו”. שם נמצאת המלחמה האמיתית, ההתמודדות שלא נגמרת ובכל רגע מחדש מתחדשת ודורשת ממני לגלות את הכוחות שבי או חלילה לוותר.

שלושת הלבושים

אנו בנויים מגוף ונשמה. הנשמה- הנשמה האלוקית – המהות האמיתית שלנו- הפנימיות שמהווה ומחיה את הגוף שלנו באה לידי ביטוי בשלושה אופנים, כפי שמבואר בספר התניא: מחשבה, דיבור ומעשה.

כל תהליך של תקשורת מכל סוג שהוא – שלי עם עצמי או עם הזולת, מתחיל במחשבה במוח ומשם יורד ללב – מקום הרגש , יחד הם יוצרים בי את מה שאנחנו קוראים “ההרגשה ל..” לדבר, להגיד, לבטא כל רגש או מסר שהוא וגם לעשות. הרגשה שאני צריכה לעשות משהו. למשל אני מרגישה רעבה, המוח משדר רעב, מתעורר תאבון ואולי רצון לדבר מאכל מסוים שראיתי לפני שעה או מקודם במקרר. משם אני ילך למקרר יוציא את האוכל וישב לאכול.
שוב ראינו מחשבה, דיבור ומעשה.
וככה בכל דבר ובכל פעם מחדש. הנפש באה לידי ביטוי על ידי שלושת הלבושים הללו. והם נקראים לבושים משום שהם כמו בגד שאדם יכול להחליף ובכך לתת ולשוות לעצמו ובעצם לשדר את מה שהוא, מי שהוא. זה המסר שלו לסביבה.

ונחזור לכוח. איך זה קשור לשלושת הלבושים?
הכוח זה המנוע הפנימי בו אנו משתמשים על מנת לחשוב, לדבר ולעשות. אנו בוחרים אם להשתמש בכוח ולאן לנווט את הכוחות שלנו לחיובי או להפך מזה.
לא תמיד הכוחות נמצאים בגלוי.
ביהדות אין מצב של עמידה במקום. אנו נמצאים בתנועה מתמדת. וכמו באופניים, אין מצב של עמידה במקום או עליה או חלילה ירידה. וכשקשה זה סימן שאנחנו ב…עליה.
ומה קורה אז? האם משהו מתחדש? האם כשאני נמצאת בירידה נדרשים ממני כוחות מיוחדים להפעיל? לא. פשוט משחררים והגלגלים זזים מעצמם…

ובעליה – אני נדרשת להפעיל את הכוחות לאמץ את השרירים ברגליים, לנווט תוך כדי ולהסתכל לאן האופניים מובילות אותי, זאת אומרת לאן א נ י מנווטת אותם.

ובחזרה לחיים…
כמו באופניים, ההגה בידיים שלנו. אנחנו המובילות את עצמנו, את ביתנו ואת משפחתנו וגם את הבעלים.
לאישה ניתן כוח השפעה עצום והרבי מדבר על כך המון בשיחות שלו.
סיפר אחד האנשים שבא לנחם את הרבי בימי ה’שבעה’ על הרבנית חיה מושקא, ש”לאחר שראיתי את הרבי ודיברתי איתו הבנתי באמת את המשפט שאומר ‘מאחורי כל גבר מצליח עומדת אישה ואישה מיוחדת…”

הרבנית התאייפנה במיוחד ודווקא בצניעות, בשקט, בענווה ובאצילות המדהימה שלה. אפשר לקרוא לזה “העוצמה שבשקט”. דוגמא לכך איך הכח הפנימי, דווקא זה עם המון שקט ובלי רעש וצילצולים, בלי פלאשים ועדכונים ועם המון צניעות וענווה – דווקא הוא מסמל כוח מלא עוצמה!

חסידים מספרים שלא ידעו דבר על הרבנית וכל הסיפורים נשמעו רק לאחר פטירתה וגם זה לקח זמן והסיפורים נאספו אחד לאחד במשך תקופה ארוכה. מישום שגם אלו שהיו קרובים אליה חשו צורך לחוס על פרטיותה. היו שביקשו גם אישור מהרבי לספר ועדיין כיום רב הנסתר על הגלוי.

ובכל זאת, במעט שאנו יודעים אנו רואים ברבנית סמל ודוגמא לעוצמה וגבורה אדירים בכל הנהגותיה ובכל תחומי החיים, ויעידו על כך כל העובדות והסיפורים.

אז כבר הבנו שכח זה לא דווקא משהו שנוצץ לעין כל. זה משהו פנימי, משהו צריך לעמול ולעבוד עליו (כמו באופניים – בעליה כמובן) ולגלות אותו ובכל פעם מחדש.
זה משהו שקיים בכל אחד מאיתנו. ואם נראה לך שהוא איננו אז שוב – עליך לגלות אותו.

כל חידוש כזה הוא בידיים שלי.
נדרשת שאיפה – יעד – מטרה
אמונה וגילוי הכוחות
ועשיה.
אמון, אמונה זה לא תהליך, זו החלטה! החלטה לשינוי, אמונה שאצליח בעזרת השם יתברך..

טיפ להצלחה בשינוי:

חשבי על דבר שאת נורא רוצה לשנות בעצמך, ותחליטי שאת מאמינה שבעז”ה הקב”ה יתן לך כוחות ויתן לך את היכולת לגלות את הכוחות הטמונים בך ובעזרתם תצליחי לעשות את השינוי, אבל, רק מחר.
כי לפעמים לא לאכול שוקולד מעתה ועד עולם ביום אחד זה קשה. אבל רק מחר זה לא נורא.
ומחר אני יגיד רק מחר. וככה לאט לאט הרגל נעשה טבע.

 

ולזכור, שמודעות היא הסוד לשינוי ולהבנה של עצמי וממילא של סביבתי.
והמודעות העצמית האמיתית זו זו של הנשמה האלוקית, כי זה האני האמיתי שלי, לא התאבון לשוקולד הוא התשוקה לשופינג. והמקום בו את יכולה לגלות את עצמך באמת זה בתניא. שם האדמו”ר הזקן מגלה לנו את התוכן הפנימי ופורש את מפת הנפש לכל הסתעפויותיה.

וזה רק בתמצית של התמצית…